Čo je Gong?

Názov Gong je odvodený od zvuku, ktorý vydáva.
Je to jeden z najstarších hudobných nástrojov na svete.
Vibrácie zvuku gongu pomáhajú vytvárať hlbokú relaxáciu tela až meditatívny stav, ktorý je základom liečebného procesu.

Čo je Gong kúpeľ a ako prebieha?

 • Forma terapie zvukom
 • Spojenie „Gong kúpeľ“ znamená, že sa kúpete vo vlnách zvuku.
 • Je to čisto relaxačný zážitok.  V procese sa nepoužíva žiadna voda.
 • Meditatívny stav nastáva, pretože sa mozgové vlny sa menia z Beta frekvencií (bdelý stav) do Theta a Delta (hlboká meditácia). Počas toho ako je človek v Theta a Delta stave je schopný načrieť do stavov vedomia, ktoré sú kľúčové k liečebnému procesu.
 • Celý proces trvá 60 minút, z toho je 45 minút hra na gongu. Na začiatku a konci sa používajú iné nástroje, aby sa človek buď zrelaxoval (začiatok), alebo pomaly prebudil (koniec).
  Počas Gong kúpeľa ležíte alebo sedíte v pohodlnej pozícii, zavriete si oči a relaxujete.

Gong, pradávny nástroj prinášajúci harmóniu a šťastie

Keď príde šťastie, začína pravé liečenie!

Tento výrok popisuje stav vytvárania celistvosti, ktoré sa označuje ako TAI LOI , čo sú dva čínske znaky znamenajúce „šťastie už prišlo“. Tieto dal vpísať v roku 600 p.n.l Buddha na všetky posvätné Gongy, ktoré vtedy existovali. Gong je hudobný nástroj, ktorý vytvára najrezonujúcejšie tóny spomedzi všetkých známych nástrojov. Jeho vibrácie môžete cítiť v každej jednej bunke vášho tela. Vytvára dlhé neprerušované vlny tónov. Tieto vlny sa zhusťujú vo okolitom priestore a vytvárajú plnosť absolútneho zvuku, do ktorého sa človek ponorí.

História Gongu

Gong je archaický hudobný nástroj, ktorý vznikol v dobe bronzovej niekedy medzi 4000-3000 rokov p.n.l na Ďalekom východe. Je pomenovaný podľa zvuku, ktorý vydáva. Vraví sa, že Gong prišiel na Zem, aby sa jeho prostredníctvom mohlo šíriť OM, zvuk života.

Zvuk OM je podľa hinduistických tradícií prvotný zvuk, z ktorého vznikli všetky ostatné slová. Hovoria, že existujú dva druhy zvuku AHATTA, ktorý vnímame fyzicky a ANAHATTA, ktorý je tichým zvukom v našich srdciach a vieme ho vnímať mentálne.

ANAHATTA sa nazýva aj živým tónom, ktorý je pri počúvaní Gongu veľmi príznačný. Človek pociťuje živý tón v duši tak, ako keď matka vníma plod bábätka. V jednoduchej reči by sme mohli povedať, že vtedy počúvame svoje vnútorné dieťa, svoje pravé ja.

Úvod do alchýmie tónov

Človek nie len vníma zvuk Gongu, ale ho aj cíti, čím nastáva úžasné spojenie mysle a srdca. „Pocitové“ tóny počujeme ušami, tak ako ich vnímame každou jednou bunkou tela, vo svaloch, kostiach, šľachách, orgánoch. Tým sa naše telo stáva jedným veľkým „uchom“, preto sa aj jedna z terapií nazýva Gong kúpeľ. Doslova sa kúpete zo vibráciách zvuku, ktoré vami prechádzajú, čo vytvára hlboké stavy pohody, až extázy.

Vedecké vysvetlenie prečo je Gong tak mocným nástrojom je fakt, že jeho počúvaním sa vie človek dostať do iných stavov vedomia. Z bdelého stavu beta, sa dostávame do alfa (logika je nahradená predstavivosťou), theta (intuícia a vizualizácia) a nakoniec delta (vrodená inteligencia). Samoliečebné procesy nastávajú, keď je človek v delta vedomí.

Aké vplyvy má Gong?

Prežitky, ktoré človek pociťuje keď leží vo zvukovom poli gongu sú veľmi ťažko opísateľné slovami. Je to doslova zážitok z iného sveta. Don Conreaux, Gong Majster, ktorý už viac ako 40 rokov učí o sile Gongu vo svojej knihe Magnum Opus of the Gong opisuje päť rôznych stavov, ktoré človek zažíva:

 1. Dematerializácia: človek nemá pocit fyzického tela
 2. Levitácia: stráca sa pocit gravitácie
 3. Omladenie: extatické pocity plnosti životnej sily
 4. Vnútorný pokoj: človek prestáva mať pojem o plynutí času
 5. Nesmrteľnosť: človek má pocity plynutia vedomia bez tela, kedy sa stráca strach zo smrti

Najkrajšie na Gongu je, že nikdy ten zážitok nie je rovnaký. Vždy vám prinesie niečo nové, nečakané. Moje prvé stretnutia s Gongom, kde som bola ako účastník začínali s uvoľňovaním fyzického tela. Odchádzali bloky, stuhnutia, bolesti. Cítila som sa ako v perinke. Potom som sa vybrala ďalej, dostala som možnosť sa stretnúť s mojimi spirituálnymi zvieratami, dostala som odpovede na mnohé otázky. V neposlednom rade jeden z najväčších darov, ktoré mi Gong priniesol je navrátenie intuície a krásne momenty absolútneho spojenia so samou sebou. Je to zvláštne, keď otvoríte oči, nemáte žiadne vizuálne obrazy, len viete, že ste boli doma.

Univerzálny pozdrav

Každý Gong kúpeľ ukončujeme takzvaným univerzálnym pozdravom.

Naučili sme sa ho od Don Conreaux – nášho učiteľa a gong majstra. Je to pozdrav mieru a lásky a pozostáva z 9 tich častí. Univerzálny pozdrav bol „adoptovaný“ and organizáciou Deti Spojených Národov (The Children of the United Nations). Zdieľajú ho gong majstri po celom svete, pred a po hudobných koncertoch, verejných gong vystúpeniach, svadbách, po hodinách jógy či po Vlnových pohyboch ;). Je známy tisícom ľudí po celom svete.

Mnohí si to pýtate, tak tu si ho môžete stiahnuť a zdielať ďalej! 🙂

Na obrázkoch je Don Conreaux.