Zázračný soľný kúpeľ chodidiel

Jednou z najdostupnejších a zároveň najúčinnejších spôsobov ako uľaviť telu, a dovolím si tvrdiť aj duši, každý deň je začať aktívne používať soľný kúpeľ – chodidiel či celého tela.

Zdroj obrázku: Can Dead Sea Salt Help My Psoriasis? healthline.com

Ja osobne bez neho už nezaspím. Hlavne po náročnejšom pracovnom, či aktívnom dni. Každý u nás doma vie, že keď si „močím nohy“ tak mám svoj večerný wellness a môžu aj bagre padať.

Dar z hlbín zeme

Prírodná soľ má pozitívny až liečivý vplyv na ľudský organizmus. Je ľahko dostupná a jednoducho použiteľná. Každý typ prírodnej soli má rôzne účinky. Je treba to preskúmať a vybrať si tú najlepšiu pre vás. Ja osobne používam Epsomskú, z mŕtveho mora, magnéziovú, a karlovarskú. Kvalitné soli nakupujem tu .


Postup na účinný kúpeľ nôh:

  • Soľ nasypem do vedra: ideálne množstvo záleží na type soli – napríklad je jedna zásaditá soľ ktorej sa dáva na množstvo vody vo vedre 1 polievková lyžička, a potom je magnéziová soľ, ktorej dám kľudne aj 100g.

TIP: ja som si zakúpila drevené vedro od rezbára. Zážitok je úplne iný ako v plastovom vedre. Drevo krásne vonia, a pocit v nohách je tiež super.

EDIT: pýtate sa, kde som drevené vedro zohnala. Moje je od debnára p. Františka Oceľa.

  • Nakvapkám 2-4 kvapky ľubovoľného esenciálneho oleja na soľ a zamiešam. Zvyčajne si vyberiem esenciu vhodnú na uvoľnenie napätia pohybového aparátu (mäta, citrónová tráva, zmes Relieve It, atď) alebo na uvoľnenie od stresu (citrón, levanduľa, zmes Stress Away). Občas to aj skombinujem – 2 kvapky z jedného druhu, a 2 z druhého. Tento krok je samozrejme ľubovoľný. Ja používam esenciálne oleje značky Young Living, ktoré viem že priaznivo pôsobia na pokožku a telo. Pri každej značke esenciálneho oleja si overte spôsoby aplikácie!

TIP: občas si pridám aj praobyčajnú Alpu. Len tak cvrknem od oka J Okrem toho, že to má zase iné grády, tak mi vôňa pripomenie môjho úžasného starkého a jeho šúchanie kolienok Alpou každý deň!

  • Zalejem teplou vodou – tak aby sa soľ rozpustila. V tom momente začne naplno rozvoniavať aj esenciálny olejček. Milujem tento moment.
  • Vložím nohy a relaxujem minimálne 20 minút. Toto je všeobecne odporúčaný čas na soľný kúpeľ, aby mal požadovaný účinok. Samozrejme, je opäť potrebné sa riadiť typom soli.  

TIP: podobným spôsobom si môžete spraviť aj celotelový kúpeľ. Pri použití esenciálnych olejov je ale potrebné dávať pozor, špeciálne preto, že sú im vystavené aj vaše imtímne partie, prípadne oči, uši a iné sliznice. Nechcite vedieť, aké pocity vyvolá napríklad taká mäta 😀 .

Ako často?

Ja praktizujem soľný rituál – chodidiel každý deň, a 1x do týždňa sa vykúpem celá.  

Aké sú účinky?

Moje osobné skúsenosti:

  • psychická úľava – pocit ľahkej mysle
  • uvoľnenie fyzického napätia a stresu z celého dňa
  • okamžitý pocit ľahkých nôh
Prečo má soľný kúpeľ chodidiel tak blahodárny účinok?

Nohy sú časť tela, ktorú začneme vnímať až keď bolia, a popritom sú tak dôležité! Odráža sa v nich naše celé telo, veď sa na nich nachádzajú reflexné body všetkých našich orgánov. Už len z čisto viditeľných dôvodov ako nesprávne zaťažovanie chodidiel – zlá chôdza, prílišné sedenie, úzke topánky – potrebujú nohy uvoľniť. Tie sú ako základy domu – ak poriadne nefungujú, tak zvyšok nášho bytia sa tiaž otriasa v základoch. Dovolím si tvrdiť, že vedomou starostlivosťou o nohy – kúpele, správny pohyb, vhodná obuv – vieme priaznivo ovplyvniť aj našu psychiku a celkový stav zdravia a mysle. Práve chodidlám sa veľmi podrobne venujeme na workshopoch Vlnových pohybov. Určite pre vás pripravím príspevok aj na túto tému – a nebude jeden!

Čo ak nemám možnosť si spraviť soľný kúpeľ?

Občas sa stane, že cestujem a nemám možnosť soľného kúpeľa. Potom látam ako sa dá: aplikujem na šľapy, členky a kolená esenciálne oleje (výborná kombinácia je mäta a levanduľa), používam rôzne prírodné krémy. Raz mi „náhodou“ napadlo použiť na mojich cestách na úľavu chodidiel špeciálny peeling na tvár. Áno, dobre čítate 😀 . Satin Facial Scrub™ Mint, tiež z dieľne firmy Young Living. V sprche si ním natriem šľapy, členky a nechám chvíľku pôsobiť. Geniálne, vyskúšajte!

Postupne budem pridávať tipy na každý deň ako si rýchlo pomôcť a uľaviť. Je potrebné myslieť na seba, a ideálne každý deň si spraviť „očistu“, uvoľnenie od celodenného napätia, ktoré zažívame. Ľahšie sa nám potom chodí, a užíva si živote! Keď nebudeme myslieť na sami na seba, tak kto má?

Vaša Andrejka

Andrea Bajnoková

Certifikovaná lektorka Systému celistvého vlnového pohybu, gong majsterka, životná koučka a nadšená užívateľka esenciálnych olejov. Spoluzakladateľka centra Vlna života v Bratislave.

Pridaj komentár